Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Neden üye olmalıyım ?

Alışveriş yapmak için üye olmanız gerekmiyor. Üye olduğunuz yenilikler, fırsatlar ve kampanyalardan öncelikli olarak haberdar olabilir, size özel alışveriş olanaklarından faydalanabilirsiniz.

Üye olmadan alışveriş yapabilir miyim ?

Evet, üye olmadan sadece e-posta ve adres bilgileriniz ile alışveriş yapabilirsiniz. Sipariş aşamasında satış sözleşmesini kabul etmeniz gerekmektedir. Üye olmak yenilikler, fırsatlar ve kampanyalardan öncelikli olarak haberdar olmanızı sağlar.

Üyelik bilgilerimi her an güncelleye bilirmiyim ?

Evet, tüm bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Üye olduktan sonra 'Hesabım' bölümünde göreceğiniz ek bilgileri de bizlerle paylaşırsanız sadece size özel öneri, indirim ve fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

Şifremi unuttum ?

E-posta adresiniz ile şifremi unuttum bağlantısından yeni bir şifre talep edebilirsiniz. Talebiniz sonucu gönderilecek e-postada yer alan adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Nasıl alışveriş yapabilirim ?

Hemen alışverişe başlayabilirsiniz. Dilerseniz ilgilendiğiniz ürünlerle ilgili arama yapabilir, veya sitemizdeki kategorilerden ilgilendiklerinizi seçerek ürünleri inceleyebilirsiniz. Beğendiğiniz ürünleri, renk ve beden seçeneklerini işaretledikten sonra sepetinize ekleyebilir, teslimat ve ödeme bilgilerini doldurarak alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Hangi ülkelere teslimat yapılıyor ?

Şimdilik sadece Türkiye içi teslimat gerçekleştiriyoruz. Üye olarak gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Ödeme seçeneklerim nedeler ?

Şuan sadece kredi kartı olarak ödeme yapabilirsiniz.

Alışveriş yapmak güvenlimi ?

Sitemize girilen bilgilerin ve işlemlerin güvenliği için gerekli önlemler, bilgi ve işlemin mahiyetine göre Picassu.com ve/veya ilgili Kart Kuruluşlarınca sistem ve internet altyapısında alınmıştır. Tüm kredi kartı işlemleri ve onayları tarafımızdan bağımsız olarak ilgili Banka ve benzeri Kart Kuruluşları'nca online olarak aranızda gerçekleştirilmektedir (Kredi kartı şifresi gibi bilgiler picassu.com tarafından görülmez ve kaydedilmez). Müşterilerimizin Sitemize üyelik, ürün/hizmet satın alma ve bilgi güncelleme amaçlı girdikleri bilgiler, özellikle kredi kartı ve banka kartlarına ait gizli bilgiler diğer internet kullanıcıları tarafından görüntülenemez.

Kredi kartı bilgilerim kayıt ediliyor mu ?

Hayır, tüm kredi kartı işlemleri ve onayları tarafımızdan bağımsız olarak ilgili Banka ve benzeri Kart Kuruluşları'nca online olarak aranızda gerçekleştirilmektedir

Kişisel bilgilerim güvende mi ?

Üyelerimize-Müşterilerimize ait bilgiler yasal düzenlemelerin öngördüğü sorumluluklarımız çerçevesinde ilgili kuruluşlara açıklanabilir.

Ayrıca üyelikleri ve/veya alışverişleri sırasında vermiş oldukları iletişim bilgileri ve diğer bilgiler Sitemize üyelik işlemlerinizin yapılması, güncellenmesi, muhtelif ürün/hizmetlerin picassu.com ile iş ortakları ve tedarikçileri tarafından verilebilmesi/satımı, ürün/hizmet ücret-masrafı tahsilatları ve çeşitli tanıtım-reklam, promosyon, iletişim, satış-pazarlama ve kartlandırma uygulamaları için süresiz olarak kayda alınabilir, picassu.com ve belirtilen kuruluşlar nezdinde saklanabilir, işlenebilir, gerekli görülen hallerde-yerlerde paylaşılabilir ve kullanılabilir.

Sipariş durumu hakkında nasıl bilgi alabilirim ?

Sipariş durumu hakkında bilgi almak için, siparişlerim bölümünden müşteri siparişlerini görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca destek@picassu.com adresine destek maili atabilirsiniz.

Hangi ülkelere teslimat yapılıyor ?

Şimdilik sadece Türkiye içi teslimat gerçekleştiriyoruz. Üye olarak gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Ürünlerimi ne zaman teslim alırım ?

Ürünleriniz stok durumuna göre siparişiniz onaylandığında tedarik edilmekte ve sonrasında kargoya verilmektedir. Siparişinizin onaylanabilmesi için sipariş verdiğiniz ürünlerin ücretinin kredi kartı ile ödenmesi gerekmektedir. Onaylanan siparişler en geç 7 iş günü içerisinde kargoya verilecektir.

Ürünleri kaç gün içerisinde iade edebilirim ?

Satış sözleşmesinin Cayma Hakkı maddesi kapsamında, kullanılmamış ve hasar görmemiş ürünü, müşteri fatura tarihinden itibaren 15 gün içerisinde sebep belirtmeksizin iade etme hakkına sahiptir.

Ürün iadesi için ne gerekiyor ?

İade işlemi sadece ürünün kargo ile aşağıdaki adrese faturası / E-FATURA kopyası ile birlikte ulaştırılması durumunda gerçekleştirilir.